2016. április 24., vasárnap

Quionalepény cukkinivel és fetával


 A quionát pár éve használom, általában valami tartalmasabb salátának vagy köretként. Nem egy olcsó alapanyag, mivel kilója kb. 3000 Forint, kimérősen a piacon, de nem kell belőle sok, mert legalább háromszorosára dagad a főzés során. A quiona egy Dél-Amerikából származó növény magja, ami nem is gabona, hanem a céklák és a parajfélék családjába tartozó növény magja. Gluténmentes, teljes értékű fehérje forrás, aminek alacsony a kalória és magas ásványianyag tartalma. Főzés előtt érdemes többször átöblíteni, mert keserű lehet.
 Most kis lepényeket készítettem belőle, sok zöldséggel és fetával keverve. Legközelebb kipróbálom párolt és lecsepegtetett spenóttal is. Nálunk nagyon nagy sikere volt! A sütésnél, nem kell megijedni, úgy néz ki, mintha nem akarna összeállni a massza, de pánikra semmi ok, ügyesen két lapos fakanál segítségével fordítsuk meg, majd miután aranybarnára sült mindkét oldala, óvatosan szedjük ki és hűlés közben teljesen megszilárdul.  Ha több zsemlemorzsát vagy darált zabpelyhet keverünk a masszába, akkor kemény lesz! Iskolába, munkahelyre remekül dobozolható ebédre.




Hozzávalók:
(20 kisebb lepényhez)

15 dkg quiona
2 kisebb cukkini, meghámozva, lereszelve
8 db napon szárított paradicsom, apróra vágva
1 szál újhagyma, apróra vágva
1 gerezd fokhagyma, összezúzva
fél tk. chilipehely (elhagyható)
fél csokor kapor, apróra vágva
3 ek. zsemlemorzsa vagy durvára darált zabpehely
2 nagyobb tojás, felverve
15 dkg feta, kisebb kockára vágva
frissen örölt bors

olívaolaj vagy kókuszzsír a sütéshez

az öntethez:
6 ek. görög joghurt
1 gerezd zúzott fokhagyma






Elkészítés:

  1. A quionát jól átöblítjük és 4 dl sós vízben 15-20 perc alatt megfőzzük. Egy tálba borítjuk és kihűtjük.
  2. Enyhén megsózzuk a lereszelt cukkinit, majd pár perc után jól kicsavarjuk. A quionához adjuk a többi hozzávalóval együtt. A sót óvatosan adagoljuk, mivel a cukkinit már sóztuk és a feta is sós! Jól keverjük össze, hagyjuk 10 percet állni, majd formáljuk meg a lepényeket.
  3. Egy serpenyőbe öntsünk olívaolajat (max. 1-2 ek.) , majd közepes lángon süssük ki, oldalanként 3-4 percig. Egyszerre ne tegyünk sokat a serpenyőbe és óvatosan fordítsuk meg! Papírtörlőre szedjük ki és hagyjuk hűlni.
  4. Az öntethez keverjük össze a joghurtot a fokhagymával és a sóval.
Az eredeti receptet itt találjátok!

Jó étvágyat hozzá!
Cecil




2016. április 20., szerda

Vaníliás túrópuding eperrel

 Túróból számtalan variációban készíthetünk finom és könnyű édességeket, ami hatékonyan csillapítja az édesség utáni vágyunkat. Ez a  puding is nagyon gyorsan elkészül és ha a cukrot valami egészségesebb cukorpótlóval helyettesítjük, akkor egy igazán alakbarát desszeretet kanalazhatunk ebéd után vagy uzsonnára.




Hozzávalók:
(6 adaghoz)

5 dl tej
3 tojássárgája
4 ek.cukor vagy ennek megfelelő édesítőszer
1,5 ek. utifűmaghéj
1 cs bourbon vaníliacukor
25 dkg tehéntúró

3 ek.szeletelt mandula
10-12 szem eper

Elkészítés:

  1. A tojássárgákat, a cukorral, a vaníliával és az utifűmaghéjja összekevejük, majd a tejet fokozatosan adagolva csomómentesre keverjük. Alacsony lángon, állandóan kevergetve sűrűre főzzük. Hagyjuk langyosra hűlni, majd beleöntjük a túrót és botmixerrel jól beledolgozzuk. Hideg vízzel kiöblített formákba  adagoljuk és legalább két órára hűtőszekrénybe tesszük.
  2. Egy száraz serpenyőben aranybarnára pirítjuk a mandulát. Az öntethez az epret leturmixoljuk, ha szükséges, akkor édesíthetjük.
  3. Tálalásnál egy tányérra borítjuk a pudingot, szórunk mellé a pirított mandulából és meglocsoljuk az eperöntettel.
Jó étvágyat!
Cecil

2016. április 13., szerda

Svéd mandulatorta

Sokunk kedvence az IKEA áruházban kapható svéd mandulatorta, amit könnyen elkészíthetünk otthon a családunk nagy örömére. Atorta tésztája liszt helyett mandulával készül, amire egy lágy vaníliás krém kerül, a tetejét pedig pirított mandulával kell megszórni.





Hozzávalók:
(18 cm-es tortaformához)

A tésztához:

2 tojásfehérje
65 g barnacukor
110 g darált mandula

A krémhez:

2 tojássárgája
30 g barnacukor
1 bourbon vaníliacukor
1 dl tej
1 ek. étkezési keményítő
80 g vaj
40 g szeletelt mandula

Elkészítés:
  1. Először a krémet készítjük el: a tojássárgákat simára keverjük a cukorral, a vaníliával és a keményítővel. Felöntjük a tejjel és alacsony lángon, állandóan kevergetve sűrű krémet főzünk belőle. Levesszük a tűzről és belekeverjük a kockára vágott vajat, félre tesszük.
  2. A mandulás tésztához a tojásfehérjéből a cukorral kemény habot verünk, majd óvatosan beleforgatjuk a darált mandulát. Óvatosan, hogy ne törjük össze a habot!
  3. Egy 18 cm-es sütőpapírral bélelt tortaformába simítjuk a tésztát. Majd 180 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütjük. Rácson hagyjuk teljesen  kihülni, majd kettévágjuk a tésztát.
  4. Összeállítjuk a tortát: a krém felét az egyik lapra kenjük, rátesszük a másik lapot, majd a maradék krémmel bevonjuk a torta tetejét és oldalát.
  5. Egy száraz serpenyőben megpirítjuk a mandulát, amikor kihült a torta tetejére szórjuk.
  6. Pár órára tegyük a hűtőbe! 
Az eredeti recept itt található!

Jó étvágyat hozzá!
Cecil





Japán sajttorta

 Sajttorta három hozzávalóból? Igen! Gyors, könnyű és nagyon finom! Érdemes kipróbálni!






Hozzávalók:

250 g fehér csokoládé
250 g natur krémsajt vagy mascarpone, szoba hőmérsékletű
6 tojás


Elkészítés:

  1. A sütőt előmelegítjük 170 fokra. Egy 18 cm-es tortaformát kibélelünk sütőpapírral. Az oldalátkívülről, pedig alufóliával körbe tekerjük, hogy sütés közbe a víz be ne szivárogjon.
  2.  A tojásokat szétválasztjuk. A fehér csokoládét darabokra tördeljük és gőz felett felolvasztjuk. 
  3. A csokis tálat levesszük a gőzről, belekeverjük a krémsajtot, majd egyesével a tojások sárgáját. A fehérjéből kemény habot verünk és a csokis krémsajtos masszába forgatjuk .
  4. A masszát tortaformába öntjük, amit egy tepsibe teszünk és öntünk mellé meleg vizet. 
  5. 170 fokon 40 percig sütjük, amíg a teteje aranybarna színű nem lesz. Kikapcsolt sütőbe hagyjuk még 10 percet.
  6. Amikor teljesen kihült a torta, porcukorral meghintve, savanykás lekvárral tálaljuk.
Jó étvágyat hozzá!
Cecil

Papardelle kucsmagombával és medvehagymával

 Amikor a piacokon megjelenik a kucsmagomba és a medvehagyma, már biztos, hogy itt a tavasz! A kucsmagombának több fajtája van, az ízletes, a cseh és a hegyes kucsmagomba. Nagyon sokféleképpen elkészíthető , a nagyobbak töltve, a kisebbeket párolva tésztával vagy polentával.







Hozzávalók:

2 ek. olívaolaj
2 ek.vaj
5 szál újhagyma , karikára vágva
50 dkg kucsmagomba,
1 csokor medvehagyma,
fél csokor petrezselyem
30 dkg papardelle, tagliatelle vagy szélesmetélt
3 dkg parmezán
só, bors



Elkészítés:

  1.  A gombát megtisztítjuk, megmossuk és jól lecsepegtetjük. (ne áztassuk, éppen csak öblítsük le) Vágjuk félbe vagy negyedekbe. Egy lábasba forraljunk vizet a tésztának.
  2. Egy serpenyőbe melegítsük fel az olívaolajat, elsőként dobjuk bele az újhagymát, amikor már van egy kis színe, mehet hozzá a kucsmagomba. Addig pároljuk, míg a gombának elfő a leve. Sózzuk,borsozzuk.  A medvehagymát csíkokra vágjuk és a gombához keverjük, a vajjal együtt. Most már csak, addig fözzük, amíg a vaj el nem olvad.
  3. Közben a forrásban lévő sós vízbe fözzük ki a tésztát (al dentére), kevés főzőlével együtt szedjük a gombás mártásra és jól forgassuk össze.
  4. Azonnal tálaljuk apróra vágott petrezselyemmel és reszelt parmezánnal megszórva.
Jó étvágyat!
Cecil