2015. december 16., szerda

Sajttorta bonbon

 Aki szereti a sajtortát, az ezt a bonbon is imádni fogja. Nagyon egyszerűen elkészíthető, csak csokit kell felolvasztani, betölteni sajtkrémmel, majd lezárni egy újabb olvasztott csoki réteggel. Kihülés után, azonnal fogyasztható, így kb. 40 perc alatt kész is! (ami nagyon fontos a csokit ne melegítsük túl, mert akkor darabos lesz) Aki nagy étcsokoládé rajongó, készítse csak abból! Gasztroajándéknak kíváló!








Hozzávalók:
24 darabhoz

150g  étcsokoládé, kisebb darabokra vágva
200g  tejcsokoládé, kisebb darabokra vágva
2 ek. olaj, semleges ízű
fél doboz sajtkrém, szobahőmérsékletű
2 ek.porcukor
fél tk. vanília kivonat
1 tk. citromlé
pár csipet tengeri só

Elkészítés:

  1. Összekeverjük a sajtkrémet a porcukorral, a vaníliával és a citromlével. Egy kisebb zacskóba töltjük ( a zacskó egyik sarkát egy pohár aljára nyomjuk, a maradék részt pedig, kívűlre hajtjuk), megcsomózzuk és hűtőbe tesszük fél órára.
  2. Vízfürdő felett felolvasztjuk az étcsokit egy kanál olajjal.  Közben egy mini muffinformát kibélelünk bonbon kapszlikkal (ha nincs formánk egy tálcára sorakoztassuk ). A felolvasztott csokiból egy-egy teáskanálnyit adagolunk a mélyedésekbe. Menet közben párszor ütögessük a pulthoz, majd 15 percre tegyük a hűtőbe.
  3. A sajtkémes zacskó sarkán egy kisebb lyukat vágunk és a megszilárdult csoki közepére nyomunk belőle egy-egy halmot, a szélein körben maradjon hely.
  4. Felolvasztjuk a tejcsokit is egy kanál olajjal. Zacskóba tesszük és óvatosan megtöltjük a tetejéig a kapszlikat. Végül megszórjuk csippentésnyi sóval a tetejüket! 
  5. Hűtőbe tesszük! Fogyasztás előtt fél órával vegyük ki!
Kellemes készülődést!
Cecil


2015. december 11., péntek

Pácolt sült csirke

Nagyon szeretjük a sült csirkét, amit általában tanyasi, igazi kapírgálós csirkéből szoktam elkészíteni! A fűszerezése ilyenkor minimális. só, frissen őrölt bors és egész fokhagyma gerezd. Most viszont egy nem sok napfényt látott szárnyast sütöttem, úgy hogy előző nap bepácoltam. A végeredmény egy nagyon puha, omlós sült lett, amit csak salátával tálaltam! Egy nagyobb tálra felvágtam egy szívsalátát, egy narancsot, egy datolyaszilvát és egy kisebb avokádót. Ráfektetem az egész csirkét, rászórtam egy fél gránátalma magjait, majd meglocsoltam egy fél lime levével, de bármilyen zöldség megfelel, ami a hűtönkben van.






Hozzávalók:


1,2-1,5 kg egész csirke, megmosva, leszárítva
a páchoz:
0,5 dl olívaolaj
3 ek.szójaszósz
2 ek. mustár
2 ek. citromlé
2 gerezd fokhagyma, összezúzva
1 tk. kakukkfű, szárított
1 tk. pirospaprika
frissen őrölt bors


Elkészítés:
  1. Az egész csirkét a hátára fektetjük, levágjuk a püspökfalatját, majd a gerinc mellett ollóval végig vágjuk, egészen a nyakáig. Ezután a csirkét visszafordítjuk a mellénél megroppantjuk, hogy szépen lelapuljon, majd a szárnyakat benyomjuk a combok alá.
  2. Sózzuk és  a páclé hozzávalóit  összekeverjük.  Jól bedörzsöljük vele a csirkét, mindkét oldalán. Betesszük egy sütőtálba, amibe majd megsütjük, lefedjük és 10-12 órára hűtőbe tesszük, lehetőség szerint legalább egyszer átfordítjuk.
  3. A sütőt előmelegítjük 180 fokra és 1,5 óra alatt megsütjük a csirkét, néha meglocsoljuk a páclével. Félidőben levesszük a fedőt, hogy a bőrös rész ropogósra süljön.
Tálalásig 10 percet pihentetjük. Salátával tálaljuk!

Jó étvágyat!
Cecil

2015. december 8., kedd

Ünnepi vajas briós

 Briós luxus kivitelben! Mitől más ez a briós a többitől? Attól, hogy nagyon sok vaj kell a tésztához! 400 gramm lisztbe, 150 gramm vajat kell dolgozni, majd még két kanálnyi vajjal megkenni a tésztát a kelés után. A végeredmény egy enyhén sós és édes briós, amit fogyaszthatunk lekvárral, sajttal, sonkával vagy májpástétommal.






Hozzávalók:
(12 darabhoz)

400 g finomliszt
5 g szárított élesztő
2 ek. kristálycukor
1 tk. só
2 tojás
1 tojássárgája
1 dl langyos víz
150 g vaj, szoba hőmérsékletű

2 ek. olvasztott vaj
2 ek. kristálycukor
2 ek. tej vagy tejszín a lekenéshez

Elkészítés:

  1. A lisztet tálba szitáljuk, beleszórjuk a sót, a cukrot és a szárított élesztőt, jól elkeverjük. A tojásokat és a sárgáját egy kisebb tálba felverjük, a liszthez adjuk a langyos vízzel együtt. Elkezdjük dagasztani, amikor már szépen összeállt a tészta, akkor dolgozzuk bele a kockákra vágott szoba hőmérsékletű vajat. Legalább tíz percig gyúrjuk, amíg szép sima felületű nem lesz és elbálik a dagasztótál aljától. Folpackkal és egy konyharuhával takarjuk le, majd langyos helyen 30-40 perc alatt duplájára kelesztjük.
  2. A megkelt tésztát borítsuk ki lisztezett deszkára, nyújtsuk ki kb. 30x 45 cm nagyságú téglalapra. Kenjük meg olvasztott vajjal, majd hosszanti irányba hajttsuk ketté. Pizzavágóval vagy éles késsel vágjuk 2 centis csíkokra. Formázzuk meg a briósokat: formáljunk egy "U" alakot, a szárakat keresztezzük, majd a kilógó végeket felülről dugjuk át. Sütőpapírral bélelt tepssire tesszük és 30 percig kelesztjük. Lekenjük tejszínnel vagy tejjel és megszórjuk cukorral. 
  3. 180 fokra előmelegített sütőben 25-30 perc alatt aranybarnára sütjük. 
Jó étvágyat!
Cecil

2015. december 6., vasárnap

Mákpuding kiwi szósszal

 A karácsonyi időszakban különösen szeretem, azokat az édességeket, amik kicsit könnyebbek és már előző nap el lehet készíteni. A mákpuding méltó lezárása egy több fogásos ebédnek. Nem túl édes és a kiwiből készült savanykás szósz, pedig nagyon jó kiegészítője. Gyors és igazi "villantós" desszert!









Hozzávalók:
8 adaghoz

4 tojás
100 g barnacukor
1 tk. vanília kivonat
100 g darált mák
1 ek zselatin
5 dl tejszín

6 db érett kiwi, meghámozva, felkockázva
80 g cukor
1 ek méz
1 ek pálinka
1 gránátalma, megtisztítva

Elkészítés:

  1. A tojásokat forró vízfürdő felett a barnacukorral, a vaníliával, a mákkal és a zselatinnal sűrű masszává verjük kézi vagy gépi habverővel. 10 percet hagyjuk hülni, addig felverjük a tejszínt. Óvatosan keverjük a mákos masszához. Kivizezett formákba töltjük(használhatunk egy őzgerinc formát is, csak ha nem szilikon, beleljük ki folpackkal), majd legalább 6 órára a hűtőbe tesszük.
  2. A szószhoz a kiwit a cukorral, a mézzel, a pálinkával és két kanál vízzel összeforraljuk. Amikor a kiwi megpuhul turmixoljuk.
  3. Tálalásnál a puding mellé kanalazunk a kiwi szószból és szórunk rá gránátalmát.
Jó étvágyat!
Cecil

2015. december 5., szombat

Taco marhahússal és avokádóval

A marhahúsos taco, egy hagyományos mexikói étel, ami búza- vagy kukoricalisztből készült, összehajtogatott tortilla, megpakolva sok zöldséggel, hússal és nyakon öntve valamilyen szósszal vagy tejföllel.




Hozzávalók:
4 darabhoz

4 puha tortillalap, 20 cm-es
25-30 dkg marha hátszín
2 ek. olívaolaj
1 tk. taco fűszerkeverék
4 marék vegyes zöld saláta
12 szem koktélparadicsom, negyedelve
1 kisebb lilahagyma, vékonyra szeletelve
1 avokádó, kockákra vágva
8 dkg cheddar sajt, kisebb kockákra vágva
1 lime
tejföl
só,bors

Elkészítés:

  1. A hátszínt megszórjuk a fűszerkeverékkel.  A konyhapulton hagyjuk, hogy szobahőmérsékletűre melegedjen. Egy forró serpenyőben olívaolajon 3-4 percig sütjük oldalanként. Tányérra tesszük, sózzuk és egy másik tányérral lefedve pihentetjük 10 percig.
  2. Közben előkészítjük a többi alapanyagot, a húst keresztbe vékony szeletekre vágjuk.
  3. Összeállítjuk a taco-kat: száraz serpenyőbe melegítsük langyosra a tortillákat, tegyünk a felére, a salátából,a paradicsomból, a lilahagymából, a hátszín szeletekből, az avokádóból és a sajtból, púpozzuk meg egy kanálnyi tejfőllel, ízesítsük pár csepp lime-mal, egy csipet sóval és frissen őrölt borssal. 
  4. A tortillákat félbe hajtva langyosan tálaljuk!
Jó étvágyat!
Cecil

2015. december 4., péntek

Zabpehely golyó

Negyedóra alatt elkészíthető, sütés nélküli édesség.




Hozzávalók:
(24 golyóhoz)

2 csésze zabpehely, apró szemű
3/4 csésze barnacukor
3 ek. kakaópor, cukrozatlan
10 dkg puha vaj
2 ek mogyoróvaj vagy 3 ek.sárgabarack lekvár
pár csepp vanília
csipet só
porcukor a forgatáshoz

Elkészítés:

  1. Egy nagyobb tálba keverjük össze a zabpelyhet, a cukrot, a kakaót és a sót. Adjunk hozzá két evőkanálnyi langyos vizet, a vajat és a mogyoróvajat vagy a lekvárt. Tiszta kézzel jól dolgozzuk
    össze.
  2. Nedves kézzel formáljunk golyókat, majd hempergessük meg átszitált porcukorba. Pár órára tegyük a hűtőszekrénybe.
Jó étvágyat!
Cecil




Spenótos-tükörtojásos szendvics

Reggelizz, úgy mint egy király! Na, ez egy király szendvics! Igazán recept se kellene hozzá, de azért írom le, mert sokunknak gondot okozhat egy változatos, egészséges reggeli összeállítása. Itt egy alternatíva! A bébi spenót íze, nem annyira harsány, mint a nagyobb testvéreinek, így nyugodtan próbálkozzunk vele. Nálunk bevált! Aki pedig, készít otthon házi joghurt-ot, az csepegtesse le vékony konyharuhán egy napig, sózza és kész is a házi sajtkrém. A tökéletes tükörtojás elkészítéshez minden háziasszonynak van valami praktikája, serpenyőben vagy sütőben, vajon vagy olajon, az mindegy csak lehetőleg tanyasi tojást vegyünk!










Hozzávalók:
(2 szendvicshez)

4 vékony szelet rozs vagy teljes kiőrlésű kenyér
2 marék bébi spenót, megmosva, leszárítva
2 nagyobb tanyasi tojás
1 kápia paprika, vékony csíkokra vágva vágva
sajtkrém
vaj

Elkészítés:

  1. Egy kevés vajon megsütjük a tojásokat, sózzuk. pár percig hagyjuk hülni.
  2. Összeállítjuk a szendvicset: megkenjük sajtkrémmel a kenyereket, rátesszük a spenótot, majd a tükörtojást, végül a csíkokra vágott paprikát. Azonnal fogyaszthatjuk vagy csomagoljuk.
Jó étvágyat!
Cecil

2015. november 27., péntek

Karamell- alma trifle

 Az alma ,a  karamell és a fahéj hármasával nem lehet mellé fogni egy desszertben sem.  A trile, az angol hagyományos édességek egyike, amibe piskótát, gyümölcsöt vagy lekvárt és tejszínhabot rétegeznek egymásra, majd pár órára hűtőszekrénybe teszik, hogy az ízek összeérjenek. A piskótát, kicseréltem a saját készítésű granola-ra, így egy kicsit sikerült ellensúlyozni azt a cukor mennyiséget, ami ebbe az őszi desszertbe került! 








Hozzávalók:
8 adaghoz


fél csésze cukor
3 ek. vaj
1 dl tejszín, szoba hőmérsékletű
csipet só

4 savanykás alma
1 tk. fahéj
1/4 tk. őrölt szerecsendió
2 ek. citromlé
4 ek. cukor
1 ek. vaj

4dl tejszín
3 ek. porcukor
pár csepp vanília kivonat vagy bourbon vaniliás cukor

1,5 csésze diós mézes granola

Elkészítés:

  1. Először elkészítjük a karamellszószt: a cukrot alacsony lángon sötét borostyán színűre karamellizáljuk. Elzárjuk a gázt, majd óvatosan bele csuogatjuk a tejszínt. Addig keverjük, míg egyneművé válik. Hozzáadjuk a vajat és a sót, ha visszaszilárdulna, tegyük vissza a gázra és nagyon lassan melegítsük újra, kevergetve. Befőttesüvegbe töltjük, felhasználásig hűtőben tároljuk. 
  2. A fahéjas almához, az almákat kisebb kockákra vágjuk ( nem kell megpucolni). Egy kis lábasban összekeverjük a citromlével, cukorral, fűszerekkel és 1-2 ek.vízzel. Kb. 10 perc alatt félpuhára főzzük, majd kihűtjük.
  3. A tejszínt 20 percre betesszük a fagyasztóba. Kemény habbá verjük a porcukorral és a vaníliával. Felhasználásig hűtőszekrénybe tesszük!
  4. Tálalás előtt egy órával rétegezzük a desszertet: egy kisebb üvegtálba vagy pohárba 2 ek. granola, 2 ek. fahéjas alma,  2 ek.tejszínes mascarpone krém, végül csurgatunk rá a karamellszószból. A bátrabbak ismételhetik ! 


Jó étvágyat!
Cecil

2015. november 26., csütörtök

Falafel


 A falafel csicseriborsóból készült golyó.  A Közel-Keletről ered és a hagyományos étkezés fontos része. Mára az egész világon elterjedt, általában humusszal és zöldségekkel fogyasztják pitában.
Én joghurtos mártogatóst szoktam itthon készíteni hozzá.











Hozzávalók:
20-22 darabhoz

25 dkg csicseriborsó

1 ek.rómaikömény
1 kisebb hagyma
3 gerezd fokhagyma
1/2 tk. chilipehely (elhagyható)
1 csokor koriander vagy petrezselyemzöld
2 ek.liszt
1 tk. sütőpor
1 tk só
frissen őrölt bors
kókuszzsír vagy napraforgó olaj a sütéshez


2 dl joghurt
fél citrom leve
pár menta levél vékonyra vágva


Elkészítés:

  1. A csicseriborsót előző éjszaka leöblítjük, majd beáztatjuk legalább 12 órára. Másnap jól lecsepegtetjük.
  2. Egy száraz serpenyőben megpirítjuk a római köményt , mozsárban megtörjük. A csicseriborsót aprítógépbe tesszük a nagyobb darabra vágott hagymával,fokhagymával, koriander vagy petrezselyemzölddel, fűszerekkel és pépesre aprítjuk. (ha nincs aprítógépünk használjunk húsdarálót, a hagymákat pedig vágjuk apróra)
  3. Tálba borítjuk a masszát, hozzáadjuk a liszttel elkevert sütőport, sózzuk borsozzuk. Egy óráig letakarva hűtőben pihentetjük.
  4. Nedves kézzel kb. két centi átmérőjű golyókat formázunk. Vigyázva ne nyomjuk nagyon össze, mert akkor nagyon kemény lesz! Tűzforró zsiradékban süssük, amíg aranybarna nem lesz a külseje.
  5. A joghurtos mártogatóhoz keverjük össze a hozzávalókat.
  6. Frissen tálaljuk!
Jó étvágyat!
Cecil

2015. november 17., kedd

Gnocchi pirított dióval és kakukkfűvel

 A különböző mártásokkal készült gnocchi nagyon egyszerűen elkészíthető házilag is.A szószok szezonálisan variálhatóak., így nagyon költséghatékony és biztosan adalékanyagoktól mentes egytál étel kerül az asztalunkra. A burgonya választásnál figyeljünk, hogy az úgynevezett  lisztes fajtákból válasszunk (pl.:Agria, Ella) és minél kevesebb lisztet adjunk hozzá. Ekkor lesz igázán könnyű a végeredmény. Amennyiben nagyobb adagot készítünk, le is fagyaszthatjuk!




 Hozzávalók:

50 dkg  burgonya
15 dkg finomliszt
1 tojás
csipet só

3 marék dió
2 gerezd fokhagyma
2 ág kakukkfű
5 dkg frissen reszelt parmezán
olívaolaj



Elkészítés:

  1. A burgonyát egészben, héjastól megfőzzük, langyosra hütjük, majd meghámozzuk. Burgonyanyomón áttörjük vagy lereszeljük. (a sajt reszelőn)
  2. A nyújtódeszkára borítjuk a kihűlt burgonyát, rászórjuk a lisztet és egy csipet sót. Közepébe egy mélyedést készítünk, beleütjük a tojást, egy villával felverjük, majd beledolgozzuk a burgonyás lisztbe. Jól összegyúrjuk, egy lágy rugalmas tésztát kapunk.
  3. A tésztát, jól lisztezett felületen, 1 cm vastagra nyújtjuk, majd 2-3 cm vastag csíkokra vágjuk. A csíkokat, kicsit megsodorjuk, majd, kb. 1,5 cm-es darabokra vágjuk. Villával nyomhatunk bele mintát, hogy igazán autentikus legyen. Én, nem szoktam! Pihentessük deszkán legalább 15 percig.
  4. Egy lábasba tegyünk vizet, amikor felforrt sózzuk, majd 3-4 perc alatt főzzük ki a gnocchit. Közben egy szárazon  pirítsuk meg a diót, vigyázva, hogy meg ne égjen! Borítsuk egy deszkára és vágjuk apróra. 
  5. Egy serpenyőbe öntsünk olívaolajat, tegyük bele az összezúzott fokhagymát és alacsony lángon pirítsuk, adjuk hozzá a diót, a kakukkfüvet és egy csipet sót. 2-3 perc után elzárjuk a gázt, majd beleforgatjuk a megfőzött gnocchit és a sajt felét.
  6. Azonnal tálaljuk, parmezánnal megszórva!

Jó étvágyat!
Cecil



2015. november 11., szerda

Labneh-friss pácolt sajt, sült kápia paprikával

A labneh,  kissé savanykás ízű, krémes állagú friss joghurtsajt, ami sokféle módon felhasználható. A lényege, hogy a joghurtból kicsepegtessük a savót, majd kedvünk szerint ízesítsük! Készíthetjük sósan vagy édesen. Összezúzott fokhagymát , szárított fűszereket keverhetünk a lecsepegtetett joghurthoz, az édes változatnál mézet, rózsa- vagy narancsvirágvizet adhatunk hozzá. Minél tovább hagyjuk csepegni, annál keményebb lesz a labneh. Az olívaolajban pácolt változat két hétig is eláll a hűtőben, az olajat, pedig ha kifogyott belőle a sajt felhasználhatjuk főzésre vagy salátákra. Én házi joghurtból szoktam készíteni, de teljesen megfelel a bolti görög joghurt is. Akinek nincs kedve a pácoláshoz vagy frissen fogyasztaná, az borítsa egy tányérra az elkészült sajtot a muszlinkendőből, öntsön rá 1-2 evőkanál extraszűz olívaolajat, szórjon rá zaatar füszerkeveréket és összevágott mentalevelet!






Hozzávalók:

8 dl házi joghurt vagy  vagy 2 nagy doboz görög joghurt

2 dl olívaolaj
1 chili paprika
2 ág kakukkfű vagy rozmaring

A sült paprikához:
5 kápia paprika
2 gerezd fokhagyma
2 ek. vörösborecet


Elkészítés:

A joghurtokat egy nagyobb muszlin kendővel bélelt tésztaszűrőbe öntöm, hozzá keverek egy kiskanál sót. Bekötözöm és egy falanálra akasztom. Hütőbe teszem egy nagyobb fazékra állítva, hagyom hogy jól kicsepegjen, egy-másfél nap alatt. Kibontom a kendőt, tálba borítom a sajtot, átkeverem és vizes  kézzel golyókat formázok belőle. Egy üvegbe olívaolajat öntök, beleigazgatom a sajtgolyókat, teszek mellé chilit és kakukfű ágat. Hűtőbe teszem.

A sütőt bemelegítem 220 fokra és a megmosott paprikákat, 20-25 perc alatt megsütüm, amíg a héja fel nem hólyagosodik. Óvatosan egy tálba szedem, amit azonnal lefedek, hogy könnyen lejöjjön a héja. Amikor langyosra hűlt, lehúzom a héját, eltávolítom a magokat,vékony csíkokra vágom és egy üvegbe teszem az összezúzott fokhagymával együtt.. Ráöntöm a tálba kifolyt paprika levet keverek bele sót és 2 ek. vörösborecetet. Felhasználásig a hűtőbe teszem.

2015. november 9., hétfő

Fekete rizs puding maracujával


A fekete rizs Délkelet Ázsiában nagyon népszerű alapanyag. Évszázadokkal ezelőtt "tiltott rizsnek" hívták, mert csak a nemesek fogyaszthatták. Napjainkban, már úgynevezett szuper élelmiszerként tartják számon. Használják köretként, szusikhoz és édességekhez. Ázsiai boltokban könnyen beszerezhető.  Glutén mentes és a puding nem tartalmaz hozzáadott cukrot így fogyókúrába is beilleszhető.






Hozzávalók:
(6 adaghoz)

25 dkg fekete rizs, leöblítve, kb. két óráig vízbe áztatva
1 dodoz kókusztej
1 érett banán
2-3 maracuja
2 ek.kókusz chips
csipet só


Elkészítés:

  1. A rizs kezdjük el főzni kb. 4dl vízbe, alacsony  lángon, 15-20perc után adjuk hozzá a kókusztej felét. Fakanállal kevergessük, nehogy leégjen. Addig főzzük, amíg a rizs meg nem puhul, ha szükséges öntsünk még hozzá a kókusztejből.
  2. A banánt botmixerrel pürésítsük és keverjük az elkészült pudinghoz.
  3. A kókusz chipset egy száraz serpenyőbe pirítsuk világos barnára. A maracujákat vágjuk hosszába ketté és kaparjuk a gyümölcshúst egy tálkába.
  4. Adagoljuk kisebb poharakba a pudingot, tegyünk a tetejére a maracujából, és szórjuk meg a pirított kókusz chipssel.
Jó étvágyat! 

2015. november 6., péntek

Paradicsomos sárgaborsó főzelék

 Ez a sárgaborsó főzelék, nem az a sárgaborsó főzelék, amit gyerekkorunkba a menzán kaptunk! Ez egy intenzív ízvilágú, kalóriaszegény, egészséges étel, ami ebben a ködös őszi időben nagyon jól tud esni.  A sárgaborsónak  magas a rost és szénhidrát tartalma ellenére alacsony a GI indexe. Említésre méltó a B1 vitamin, magnézium és kálium tartalma. Könnyen beszerezhető és olcsó hüvelyes.







Hozzávalók:
4 főre

1 ek. római kömény
2 ek.olívaolaj
1 kisebb sonkahagyma, apróra vágva
2 gerezd fokhagyma, összezúzva
chili (elhagyható)
25 dkg sárgaborsó, beáztatva
2-3 dl csirke alaplé vagy víz
3-4 dl sűrített paradicsomlé vagy 1 doboz hámozott paradicsom

só, frissen őrölt bors

fél érett avokádó, kisebb kockákra vágva
1 csokor petrezselyem, apróra vágva
pár csepp lime vagy citrom

Elkészítés:

  1. Előző este megmosom, átválogatom a sárgaborsót, majd beáztatom hideg vízbe.
  2. Másnap egy száraz serpenyőbe megpirítom a római köményt, mozsárba öntöm és összezúzom a fokhagymával együtt.
  3. Egy lábasba beleöntöm az olívaolajat és megpirítom benne az apróra vágott hagymát. Kicsit lejjebb veszem a gázt, hozzáadom a mozsárból a római köményt és a fokhagymát. A sárgaborsót leszűröm, a hagymához adom, 1-2 percig pirítom.
  4. Felöntöm az alaplével, sózom és tekerek rá borsot. Lefedve 10 percig főzöm, majd hozzáadom a paradicsomlevet. 20-30 percig még főzöm, többször átkeverve, addig amíg a sárgaborsó megpuhul, de nem fő szét. (ha szükséges pótolom a folyadékot)
  5. Az avokádót megtisztítom, felkockázom és pár csepp lime-mal ízesítem.
  6. Tálalásnál a forró főzelékre teszek egy evőkanál avokádót és megszórom petrezselyemmel.
Az eredeti recept:Főzelékes Feri-től származik!

Jó étvágyat!

2015. október 20., kedd

Diós- mézes granola-ropogós müzli

A granola, ropogós müzli, ami a szupermarketekben nagyon sokféle változatban kapható. Nagy részük tele van cukorral, a gyümölcsös változatban pedig rengeteg a mazsola.  Öt perc előkészülettel és fél óra sütési idővel elkészíthetjük a saját verziónkat, amit fogyaszthatunk tejjel, joghurttal, azsalt gyümölcsökkel vagy pár kanál lekvárral. Én használom pohárkrémekhez is!








Hozzávalók:
(egy kb.33x37 cm tepsihez)

2 csésze aprószemű zabpehely
1 csésze dió, mogyoró, mandula keverék, durvára vágva
4 ek kókuszzsír
fél csésze méz
1 tk. őrölt fahéj
egy csipet só

Elkészítés:

  1. A sütőt melegítsük elő 160 fokra. Egy nagy tepsibe, tegyünk sütőpapírt és vékonyan olajozzuk meg.
  2. Egy tálba keverjük össze a zabpelyhet, az összevágott magokat, a fahéjat és a sót.
  3. Olvasszuk fel a kókuszzsírt, adjuk hozzá a mézet,és jól keverjük össze a zabpelyhes keverékkel.Szórjuk az előkészített tepsire, egyengessük el.
  4. Süssük 30 percig , félidőben egyszer keverjük át.
  5. A tepsin hagyjuk kihűlni,majd jól záródó dobozba vagy üvegbe tesszük felhasználásig.

Pirítós avokádóval és füstölt pisztránggal

 Egy ráérős hétvégi reggelen érdemes elkészíteni ezt a szendvicset. Nagyon kiadós és nem utolsósorban egészséges!






Hozzávalók:

6 kisebb szelet kenyér, pirítva
vaj
1 csomag füstölt pisztrángfilé, natur
3 ek. tejföl
1 ek. frissen reszelt torma (elhagyható)
1 szál újhagyma
fél avokádó, vékonyra szeletelve
3 szem koktél paradicsom
só, frissen őrölt bors
pár csepp lime vagy citrom
olívaolaj

Elkészítés:

  1. A kenyereket megpirítjuk. A tejfölbe belereszeljük a tormát, egy csipet sót keverünk bele.
  2. Összeállítjuk a szendvicseket:  megvajazzuk a pirítóst, majd szép sorba rétegezzük. Füstölt pisztráng, tormás tejföl, újhagyma karikák, avokádó, koktél paradicsom. Sózzuk, tekerünk rá frissen őrölt borsot, csepegtetünk rá pár csep lime-ot és olívaolajat.


2015. október 16., péntek

Pizza sütőtökkel, szalonnával és zsályával


 Egy esős októberi vasárnap délután az internetet böngészve, egymás után jöttek a pizza receptek. Ilyen időben jól esik bekapcsolni a sütőt, több se kellett nekem, begyúrtam két pizzára való tésztát. Az egyiket sima rozmaringos olívaolajos focaccia-ra terveztem, a másikra pedig szétnéztem a hűtőbe, hogy mi van. Volt sütőtök, szalonna  mivel ezekhez nem  passzol a paradicsomos alap, így mascarponéval kentem meg a pizzát. A végeredmény nem lett tökéletes, de úgy gondoltam még egyszer próbálkozok!
Amit korrigáltama következő alkalommal: nagyobb tepsin kell sütni, két adagnyi tésztát, hogy a nyers sütőtök megsüljön és a szalonna se legyen nagyon apróra kockázva, mert kisül a "lelke". A zsálya, pedig remek kiegészítője a két feltétnek. Igazi őszies hangulatú pizza sikeredett ! Ismétlés, pedig biztos, hogy lesz!





Hozzávalók:
( egy kb. 37x33 cm-es tepsihez)

30 dkg kenyér vagy finomliszt
1 tk. só
fél tk cukor
5 gr szárított élesztő
2-2,5 dl langyos víz
2 ek. olívaolaj

4 ek. mascarpone, szobahőmérsékletű
2 csésze sütőtök, max. 1x1cm nagyságúra, felkockázva
10 dkg kolozsvári szalonna , felkockázva
15-20 levél friss zsálya
só, frissen őrölt bors
1-2 ek. olívaolaj






Elkészítés:

  1. A lisztet egy tálba szitáljuk, beleszórjuk a sót, a cukrot és az élesztőt, elkeverjük a kezünkkel, beleöntjük a vizet és az olívaolajat. Egy tésztagolyóvá dolgozzuk, majd a gyúródeszkán legalább 10 percig dagasztjuk, amíg tökéletesen sima nem lesz a felülete. és a nem ragad a kezünkre.
  2. Visszatesszük a tálba, megszórjuk liszttel vagy kikenjük olívaolajjal. Letakarjuk és langyos helyen, kb. 35-40 perc alatt a duplájára kelesztjük.
  3. A sütőt előmelegítjük 230 fokra. Egy sütőlemezre papírt teszünk. A megkelt tésztát kinyújtjuk (az előkészített tepsi méretüre) és óvatosan a sütőlemez re emeljük a sodrófa segítségével.
  4. Megkenjük a szobahőmérsékletű mascarponéval, rászórjuk a felkockázott tököt, szalonnát és zsályaleveleket. Sózzuk, borsozzuk és locsolunk rá 1-2 evőkanál olívaolajat.
  5. Betesszük a pizzát a sütőbe . A hőmérsékletet visszavesszük 210 fokra és kb. 30 perc alatt megsütjük. 

2015. október 14., szerda

Spaghetti aglio, olio e peperoncino


Spagetti fokhagymával , olívaolajjal és chili paprikával. Amíg felforr a víz és megfő a tészta elkészül a szósz is, néhány hozzávalóból. Az olasz háziasszonyok hetente készítik, hiszen minden hozzávaló megtalálható a konyhájukba és pár perc alatt kész az ebéd vagy vacsora.






Hozzávalók:
(2 adaghoz)

20 dkg spagetti
4 gerezd fokhagyma, vékonyra szeletelve
3 kisebb chili paprika, kimagozva, felszeletelve
5 ek. olívaolaj
fél csokor petrezselyemlevél, apróra vágva
só, frissen őrölt bors
2 marék frissen reszelt parmezán

Elkészítés:

  1. Egy nagyobb fazékba tegyünk fel vizet a spagettinek. Amikor felforrt dobjunk a vízbe sót és tegyük bele a spagettit is.
  2. Amikor a spagetti, már kb. 5 perce fő, kezdjük el készíteni a "mártást". Egy nagyobb serpenyőbe öntsük az olajat, tegyük bele a fokhagymát és a chilit. Csak most kapcsoljuk be a gázt , 1-2 percig süssük, amíg kap egy kis színt a fokhagyma és a chili, de vigyázzunk, nehogy megégjen. Sózzuk és bőven tekerjünk rá borsot. Amikor a spagetti al dente-re főtt, szedjük a fokhagymás szószra, adjunk hozzá  4-5 evőkanál főzővizet. Jól forgassuk össze és készen is vagyunk.
  3. Azonnal, forrón tálaljuk, frissen reszelt parmezánnal és finomravágott petrezselyemmel.

2015. október 12., hétfő

Zellerkrém leves sült almával és pirított dióval

 Selymes, sűrű krém leves, amit igazán különlegessé tesz a sült  rozmaringos alma és a pirított dió. A zeller egy olcsó, viszont nagyon egészséges zöldség, amihez könnyű hozzájutni. Energiaszegény, sok rostot és ásványianyagot tartalmaz.







Hozzávalók:

2 ek. olívaolaj
1 kisebb fej hagyma, apróra vágva
1 nagy zeller, felkockázva
1 burgonya , felkockázva
1,5 l húsleves vagy víz
4 ek. tejszín
só, bors

2 marék dió, durvára vágva
2-3 savanykás alma, felkockázva
1 ek olívaolaj
1 tk.vaj
1 ág romaring



Elkészítés:

  1. Az olívaolajon megfuttatjuk a hagymát. Hozzáadjuk a zellert és a burgonyát. Jól átkeverjük, majd felöntjük, annyi alaplével vagy vízzel, ami ellepi. Sózzuk, borsozzuk. Lefedve, puhára fözzük a zöldségeket. Botmixerrel pürésítjük , majd a tejszínnel még egyet forralunk rajta. 
  2. A diót egy száraz serpenyőbe megpiríjuk, félretesszük. Ugyanabba az edénybe öntünk egy evőkanálnyi olívaolajat, beletesszük az almakockákat és a rozmaringot. Erősebb lángon sütjük, úgyhogy minden oldala kapjon egy kis színt és megpuhuljon. Inkább rázogassuk, mint keverjük, így szépen egybe maradnak az almakockák. A legvégén dobjuk rá a vajat.
  3. Tálalásnál a forró leves közepére halmozunk a sült almából és megszórjuk pirított dióval.



2015. október 10., szombat

Marokkói csicseri ragu

 Ezen a héten olvastam ezt a receptet Fűszer és Lélek oldalán. El is határoztam, hogy hamarosan megfőzöm, mivel nagyon szeretjük ezt az ízvilágot. Kicsit változtattam a recepten, lehet, hogy így már nem is igazán autentikus, de nagyon-nagyon  finom.







Hozzávalók:

3 ek. olívaolaj
50 dkg darált hús ( marha, birka, csirke)
1 tk. római kömény
1 tk. koriander mag
2 gerezd fokhagyma
1 doboz hámozott paradicsom
1 sóban eltett citrom héja vagy 1 citrom héja
1 marék fekete olívabogyó
só, bors

2 csésze csicseriborsó  megfőzve vagy 2 doboz konzerv csicseriborsó
3 ek. olívaolaj
2 tk. őröltfűszerpaprika

1 csokor petrezselyemzöld
2 szál újhagyma vagy lila salottahagyma
5 dkg fenyőmag
1 ek. zataar

Elkészítés:

  1. A megfőtt, lecsepegtetett csicseriborsót, még melegen összekeverjük a 3 ek. olívaolajjal és fűszerpaprikával.
  2. Egy kisebb serpenyőben megpirítjuk a római köményt és a koriander magot. Mozsárba összetörjük.
  3. Olívaolajon a darált húst jól lepirítjuk, egy tányérba szedjük. A serpenyőbe tesszük az összezúzott fokhagymát és a fűszereket. Felöntjük a hámozott paradicsommal. Belereszeljük a citromhéjat, sózzuk, borsozzuk. A húst is belekeverjük, majd lefedve kb. 10 percig főzzük. A legvégén mehet bele összevágott olívabogyó!
  4. A tálalás előtt gyorsan  összekeverjük a csicserit a paradicsomos raguval. A tetejét megszórjuk a felvágott hagymával, összevágott petrezselyemmel, pirított fenyőmaggal és zataarral.


2015. október 6., kedd

Risotto frutti di mare-Rizottó a tenger gyümölcseivel

 A rizottó főzéshez az alapanyagokon kívül szükségünk van legalább egy nyugodt  fél órára, amíg el nem mozdulunk a tűzhely mellől. Nagyon lényeges, hogy állandóan kevergessük és tényleg merőkanalanként adjuk hozzá a forró alaplevet. A végeredmény, pedig kárpótol bennünkent minden egyes percért, amit a rizottó készítésre szántunk!







 Hozzávalók:
(8 adag)

2 ek. olívaolaj
1 nagyobb salotta hagyma
1,5 csésze arborio rizs
1 dl száraz fehér bor
1,5l halalaplé
só, frissen őrölt bors

90 dkg fagyasztott tenger  gyümölcsei, kiolvasztva, lecsepegtetve
2 ek. olívaolaj
1 salotta hagyma, nagyon apróra vágva
3 gerezd zúzott fokhagyma
1 dl száraz fehérbor
1 nagy csokor petrezselyemzöld, felaprítva
5 dkg frissen reszelt parmezán
5 ek tejszín
1 ek. vaj
só, frissen őrölt bors
a tálaláshoz parmezán és aprított petrezselyem


Elkészítés:


 Az apróra vágott hagymát olívaolajon megpároljuk, hozzáadjuk a rizst  és pár percig pirítjuk, amíg üveges nem lesz. Beleöntjük a bort és kevergetve hagyjuk , hogy a rizs a nedvességet felszívja. Sózzuk, borsozzuk. Keverjünk bele egy merőkanál forró alaplevet, mérsékelt lángon, addig főzzük, míg a rizs fel nem szívja. Ekkor jöhet újra egy merőkanál alaplé, kevergetés. Körülbelül 20 percig főzzük,amíg a rizs megpuhul, de nem fő szét.

 Egy serpenyőben megpároljuk az apróra vágott hagymát, hozzáadjuk a fokhagymát, jól átkeverjük. Beleöntjük a jól lecsepegtetett tenger gyümölcseit, nagyobb lángon pár percig főzzük. Sózzuk,borsozzuk. Felöntjük a borral. 3-4 perc után, lejjebb vesszük a lángot és óvatosan összekeverjük a megfőtt rizzsel, ha túl száraznak érezzük adhatunk hozzá az alapléből. Jól átforgatjuk, hozzáadjuk a tejszínt , a vajat. A serpenyőt lehúzzuk a tűzről és belekeverjük a reszelt parmezánt és a petrezselyemzöldet.

 Azonnal tálaljuk! A tetejére szórjunk aprított petrezselyemzöldet és parmezán forgácsot!


Tippek az elkészítéshez:
  • a jó rizottó titka az alaplé, ami halfejből és csontokból elkészíthető, egy fej hagymával ( héja maradjon rajta) , 2-3 gerezd fokhagymával, egész borssal, sóval és egy csokor zöldfűszerrel (babérlevél, kakukkfű), gyöngyözve főzzük 1-1,5 órát, majd leszűrjük
  • érdemes mogyoró vagy salottahagymát használni
  • a rizst elkészíthetjük kicsivel hamarabb, lehet több folyadékkal, így lesz igazán krémes
  • a befejezés maximum 6-8 perc, ezt már akkor kezdjük, amikor mindenki az asztalnál ül



2015. október 5., hétfő

Tarte aux pommes au Thym- Francia almás pite kakukkfűvel

 2004-ben jelent meg Susan Loomis: Ház a Tatin utcán című könyve, Stahl Judit könyvtárában. Ebben a könyvben találkoztam ,ezzel a recepttel. Kicsit változtattam rajta, a családunk ízlésére alakítva. Nagyon finom, könnyen elkészíthető almás sütemény. Érdemes, hat kisebb tortácskát készíteni. Nem túl édes, roppanós tésztájú lesz a végeredmény!






Hozzávalók:
(6 mini vagy 1 nagy pitéhez)

20 dkg liszt
10 dkg hideg vaj, felkockázva
nagy csipet só
5-6 ek hideg víz

Töltelék:
5-6 alma, meghámozva, vékony szeletekre vágva
6 ek. barna cukor
fél zacskó bourbon vaniliacukor
1 ek. kakukkfű, friss

Öntet:
2 ek. mascarpone
2 ek joghurt
1 ek. porcukor
fél zacskó bourbon vaníliáscukor
+porcukor a hintéshez


Elkészítés:

1. A tésztához a lisztet, összekeverem a sóval és a hideg vajjal morzsásra dolgozom a két tenyeremmel.Hozzáöntöm a vizet, elöszőr csak öt kanállal, addig keverem, míg kezd összeállni. Ekkor, kiborítom enyhén lisztezett deszkára és gyorsan összegyúrom. Folpackba csomagolom és legalább egy ótát pihentetem a hűtőszekrénybe.

2. A sütőt előmelegítem 200 fokra.

3. Az almákat megmosom, meghámozom és vékony szeletekre vágom.

4. A tésztát két folpack között kinyújtom, ha egy nagy pitét sütök, akkor kb. 35 cm átmérőjűre.
( a kicsi pitékhez 6 egyenlő részre osztom a tésztát, majd mindegyiket,kb. 15-16 centiméteres körlappá nyújtom)

5. Egy sütőpapírral bélelt tepsire teszem a kinyújtott tésztát. Az almaszeleteket elrendezem , körben két centit szabadon hagyok, megszórom barnacukorral, a vaníliáscukorral és a kakukkfű felével. Felhajtogatom a tészta szélét és jól összecsípkedem.

6. Előmelegített sütőben kb. 40 percig sütöm, a kicsiknek elég 25 perc.

7. Amikor langyosra hült meghintem porcukorral és rászórom a maradék kakukkfüvet.

8. Egy tálkában összekeverem a mascarponét, a joghurttal és a porcukorral.
Tálalásnál minden szelet mellé teszek a mascarponés öntetből.

2015. szeptember 24., csütörtök

Céklaleves


 A cékla azok közé a zöldségek közé tartozik, amit vagy utál valaki, vagy szeret. Utóbbiaknak ajánlom ezt a levest. Nagyon kellemes ízvilágú és egyáltalán nem hasonlít a hagyományos ecetes-tormás céklasalátához.Így ősszel érdemes langyosan fogyasztani, nyáron pedig hidegen.






Hozzávalók:

6-7 kisebb cékla
1szál sárgarépa
1 közepes vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 kk.cukor
fél citom leve
1 késhegyegynyi gyömbér
só, frissen őröltbors
 joghurt vagy görög joghurt a tálaláshoz
pár szál kapor

 Elkészítés:

  1. A céklát és a sárgarépát meghámozzuk és kisebb kockákra vágjuk. Egy lábasba tesszük a feldarabolt zöldségeket és a megtisztított, ketté vágott vöröshagymát, fokhagymát. Felöntjük, annyi vízzel, hogy ellepje. Sózzuk és borsozzuk. Erős lángon kb. 30 percig főzzük, amíg a cékla megpuhul.
  2. Leturmixoljuk. Belecsavarjuk a citromot, hozzáadjuk a gyömbért és a cukrot.
  3. Jól átkeverjük, majd szobahőmérsekletűre hűtjük.
  4. Tálalásnál görög joghurtot és kaprot adunk hozzá.


2015. szeptember 21., hétfő

Sült paprika pecorino sajttal


Szeptemberben, amikor megjelenik a piacon a cseresznyepaprika, minden évben elkészítem ezt az előételt. Az eredeti recept 2006-ban jelent meg egy olasz gasztromagazinban. (Cucina no problem) Nagyon könnyen elkészíthető, a lényeg, hogy a paprikákból a magokat és az ereket távolítsuk el, így lesz kellemesen csípős ! Pecorino sajttal(juhsajt) az igazi , de ha nem szeretjük vagy nem jutunk hozzá, használhatunk nyugodtan parmezánt is. Tökéletes előétel vagy  könnyű vacsora, azoknak akik szeretik a csípős ízeket.




Hozzávalók:
4 főre

16 nagyobb cseresznye paprika
15 dkg pecorino vagy parmezánsajt
16 levél friss majoranna vagy oregánó levél
1/2 dl olívaolaj+ 1-2 ek.
2 ek.vörösbor ecet
1 gerezd fokhagyma
só és frissen őrölt bors

Elkészítés:

  1. A paprikákat megmossuk, papírtörlővel szárazra töröljük, a száránál levágjuk egyenesre. Egy kiskanál segítségével kikaparjuk a magokat és az ereket. (Húzzunk gumikesztyűt vagy  utána többször mossunk kezet!)
  2. Keverjük össze az olívaolajat, a vörösbor ecetet, az összezúzott fokhagymával. Ízlés szerint sózzuk és bőven tekerjünk rá borsot. A sajtot daraboljuk 16 egyenlő részre.
  3. Egy kisebb tűzálló tálat vékonyan kiolajozunk. A paprikákat megtöltjük, egy-egy kocka sajttal, pár kanál öntettel és mindegyik tetejére teszünk egy levél majorannát vagy oregánót. 
  4. A kiolajozott tálba sorakoztatjuk, majd 200 fokon, 12-15 percig sütjük.
  5. Pirítóssal tálaljuk, még melegen!












2015. szeptember 8., kedd

Sütlac- török sült tejberizs





Hozzávalók:

1 csésze rizs ( a kerekszemű, arborio, a legjobb hozzá)
4 dl víz
1,2 l zsíros tej
2 dl tejszín
15-20 dkg cukor
1 vanília rúd
csipet só
3 tojásárgája
2 ek. étkezési keményítő

Elkészítés:

  1.  A megmosott rizst csipet sóval és a 4 dl vízzel feltesszük főni.
  2. Amikor elfőtt a víz, hozzáadjuk a tej kétharmadát,a tejszínt a cukrot és a vaníliarúd kikapart magjait. Gyakran megkeverve, addig főzzük, míg a rizs megpuhul. A tejből, még önthetünk hozzá.
  3. A tojások sárgáját elkeverjük az étkezési keményítővel,  a maradék tejjel, majd a forró rizshez öntjük és elzárjuk a gázt.
  4.  A megfőtt rizst kis tűzálló tálakákba kanalazzuk,( kb.8 adag lesz belőle) és egy vízzel félig teli tepsibe állítjuk, majd 200 fokon kb.20 percig sütjük, míg a teteje szép barna nem lesz. Akkor jó, ha még a közepe picit lágy, így lesz a kihülés után finom krémes.

2015. augusztus 26., szerda

Parmezános paradicsomos húsgombóc

 Polpette in sugo di pomodoro, azaz paradicsomos húsgombóc. Olaszország egyik nemzeti eledele, hiszen a paradicsom, darált hús és a tészta hármasával nem lehet nagyot tévedni!Mindenki másképp készíti, ahány recept, annyi íz! Én igyekeztem a zsemlemorzsa  mennyiségét csökkenteni, így került bele a frissen reszelt parmezán.



Hozzávalók:

50 dkg darálthús (pulyka vagy sertés és marha vegyesen)
1 tojás
3ek. zsememlemorzsa
4 ek. frissen reszelt parmezán
1/2 tk örölt paprika
1/2 tk. chili pehely (elhagyható)
1/2 tk.tengeri só
frissen örölt bors
3k.olívaolaj

2 ek. olívaolaj
5 dl sűrített paradicsom (pasatta)
1 közepes fej hagyma, apróra vágva
2 gerezd zúzott fokhagyma
1/2 tk.oregánó
1/2 tk cukor
só, bors

50 dkg szélesmetélt




Elkészítés:

  1. Elkészítjük a gombócokat: egy nagyobb tálba tesszük a húst, a zsemlemorzsát, a tojást, rászórjuk a paprikát, a chilit, a sót és bőven tekerünk rá frissen örölt borsot. Jól összedolgozzuk, legalább 3-4 percig. Majd vizes kézzel kb. két centiméter átmérőjű húsgolyókat formálunk.
  2. Felhevítjük az olívaolajat egy nagyobb serpenyőbe és kisütjük a gombócokat. Mindkét oldalon elég 2-3 perc.
  3. Abban a serpenyőben, amiben kisültek a gombócok, elkészítjük a paradicsom szószt: az olívaolajon, aranybarnára pirítjuk a hagymát, hozzáadjuk az összezúzott fokhagymát, majd felöntjük a sűrített paradicsommal. Fűszerezzük sóval, borssal, oregánóval és szórjunk bele fél teáskanál cukrot is. Lefedve mérsékelt lángon kb. 15 perc alatt elkészül.
  4. A sütőt melegítsük 180 fokra. A tésztának  egy nagyobb fazékba melegítsünk vizet. Amikor már  felforrt sózzuk és főzzük ki a szélesmetéltünket. 
  5. Egy tűzálló tálba 10 perc alatt melegítsük össze a paradicsomszószt a gombócokkal. (én a sütőben szoktam)
  6. Tálalás: egy mély tányérba szedjünk tésztát, tegyünk rá bőven a szószos húsgombócból és reszeljünk rá frissen parmezánt.



2015. augusztus 19., szerda

Lestyános húsgombócleves

Erdélyben, nagyon sok helyen ettem húsgombóclevest, azaz ciorba de perisoare-t. Mivel nagyon ízlett, így megpróbáltam leutánozni, a család ízlése szerint. Biztos, hogy nem autentikus, ahogy én készítem,de aki kóstolta, még mindenki dícsérte. Sőt, a receptjét is elkérték! :)






Hozzávalók:


3ek zsír vagy olívaolaj
1 nagyobb fej hagyma
2 szál sárgarépa
1 szál petrezselyem
1 fél zellergumó (kisebb)
50 dkg darált sertés vagy csirkehús
4 ek.rizs
1-2 gerezd fokhagyma
1 tojás
2 babérlevél
3 szál lestyán
3 ek. tejföl
2 tojásárgája
só, bors 


Elkészítés:

  1.  A zsiradékon megfonnyasztjuk az apróra vágott hagymát. Amikor már szép aranybarna, rádobjuk a babérleveleket, majd az ízlés szerint darabolt sárgarépát, petrezselymet és zellert. Pár percig erősebb lángon, gyakran átkeverve jól megpirítjuk, végül felöntjük kb. 3 l vízzel. Beleteszünk két szál lestyánt, sózzuk, borsozzuk. Lefedjük.
  2. Közben elkészítjük a húsgombócokat: egy tálba jól összedolgozzuk a darálthúst, a rizst, az zúzott fokhagymát és a tojást. Sóval és frissen örölt borssal ízesítjük. Kisebb gombócokat formázunk. Fontos, hogy a kezünk mindig vizes legyen! Tálcára vagy alufóliára sorakoztatjuk őket, majd, ha az összessel kész vagyunk, mehetnek a levesbe. Legalább harminc percig főzzük.
  3. Végül a tejfölt összekeverjük a két tojássárgájával, öntünk hozzá a forró levesből, majd óvatosan a többi leveshez adjuk, a megmaradt lestyánnnal együtt. Egy-két perc után kész is vagyunk!
  4. Citromot vagy csípős ecetes  gyufapaprikát adhatunk  mellé.

2015. július 8., szerda

Hideg mentás cukkini krémleves

A krémlevesek általában gyorsan elkészíthetőek, nem kivétel ez alól a cukkiniből készült sem. A mostani kánikulában, pedig kifejezetten üdítő ez a mentás változat.



Hozzávalók:

2 ek. olívaolaj
1 kisebb hagyma
1 gerezd fokhagyma
1 kg zsenge cukkini
fél csokor petrezselyemzöld
fél csokor menta
3-4 ek görög joghurt
1 marék szeletelt mandula vagy fenyőmag
pár csepp citrom
só, bors

Elkészítés:


  1. Az olívaolajon megfuttatjuk a felkockázott hagymát, amikor már kezd üvegesedni beledobjuk a vékony szeletekre vágott fokhagymát, majd a kockákra vágott cukkinit. Párszor fakanállal jól átkeverjük.
  2. Felengedjük, annyi vízzel, hogy éppen ellepje.Sózzuk, majd beletesszük a petrezselyemzöldet és a mentaleveleket. Fedő alatt puhára főzzük.
  3. Amikor a cukkini megpuhult, botmixerrel pürésítjük. Belekeverjük a görög joghurtot és ízesítjük pár csepp citrommal és frissen őrölt borssal.
  4. Egy serpenyőt felmelegítünk, beleszórjuk a fenyőmagot vagy a szeletelt mandulát és szép aranybarnára pirítjuk.
  5. A levest hűtőbe tesszük, jó hidegen tálaljuk


Mediterrán zöldséges csirke

Nagyon egyszerű egy edénybe elkészíthető zöldséges csirkeétel. Lényege a jó minőségű csirke hús és,hogy  ne sajnáljuk az időt jól  lepirítani a zöldségeket. Én egy egész kisebb házi csirkéből készítettem, de nyugodtan válasszunk a csirkének,olyan részeit, amit a család szeret.
Mi a forróságban csak csicseriborsó salátát  és egy kis kenyeret ettünk mellé.




Hozzávalók:

1-1,2 kg csirke
olívaolaj
1 kisebb fej hagyma,
1 tk. római kömény
1 dl száraz fehérbor vagy víz
3 kápia paprika,
1 padlizsán,
5 paradicsom
1 chili
pár levél lestyán
8-10 levél  bazsalikom
só, bors ízlés szerint


  1.  A csirke darabokat megmossuk, papírtörlővel szárazra töröljük.  Egy edénybe olívaolajat hevítünk és a húsok mindkét oldalát aranybarnára pirítjuk. Inkább két részletben csináljuk, hogy piruljon és ne főjön. Amikor elkészült egy tányérra szedjük és félre tesszük.
  2. Ugyanebbe az edénybe lepirítjuk, az ujjnyi csíkokra vágott paprikát.Kiszedjük, majd jöhet a kockára vágott padlizsán.
  3. Az edénybe egy löttyintésnyi olívaolajon megfuttatjuk először a római köményt, majd   a kockára vágott hagymát. Mehet bele az elősütött hús, pár percig tovább pároljuk, amíg el nem fövi a levét. Felöntjük borral, hagyjuk ,hogy az alkohol elpárologjon, beletesszük  a lestyánt, a bazsalikomot.és a chilit. Sózzuk és bőven tekerünk rá borsot. Lefedjük és előmelegített sütőbe tesszük 15-20 percre.
  4. Óvatosan összekeverjük az elősütött zöldségekkel és a felkockázott paradicsommal. Mehet vissza a sütőbe, addig, amíg a hús meg nem puhul, de a zöldségek még nem főnek szét.
  5. Tálalásnál tehetünk rá egy kanál görög joghurtot vagy tejfölt. Köretnek bulgurt, jázmin rizst vagy egyszerűen friss kenyeret kínáljunk.


2015. július 1., szerda

Cukkinis fritatta

 Egy gyors, könnyű ebéd vagy vacsora. Házi tojással érdemes elkészíteni. Langyosra hűlve fogyasszuk, paradicsomsalátával. Jól csomagolható munkahelyre, iskolába vagy piknikezésre is vihetjük.




Hozzávalók:

2 ek. olívaolaj
1 kisebb cukkini
6 házi tojás
1 ek. tejföl
1 csipet só

Elkészítés:

A cukkinit megmossuk, szárazra töröljük és lereszeljük. Egy tálba ütjük  a tojásokat, sózzuk, hozzáadjuk a tejfölt és jól felverjük. Belekeverjük a lereszelt cukkinit. Egy serpenyőbe öntjük az olajat, felforrósítjuk, majd beleöntjük a cukkinis tojást. Közepes lángon kb. 10 percig sütjük,félidőben óvatosan átfordítva, míg szép aranybarna nem lesz.


Savanyított cukkini



 Ezt a receptet évekkel ezelőtt egy német újságban láttam, és azóta minden évben elkészítem.
Húsz perc alatt elkészül, és amikor már  olcsó a cukkini a piacokon, akkor érdemes kipróbálni.



 

Hozzávalók:

1 kg zsenge cukkini
3 gerezd fokhagyma
3 ág kakukkfű
6 dl víz
2 dl fehérbor ecet
1 tk. só
10 dkg cukor
1ek. egész fekete bors
1ek. mustármag
2 chili

Elkészítés:

A cukkiniket megmossuk, szárazra töröljük és vékony szeletekre gyaluljuk.
Egy fazékba felforraljuk a vizet az ecettel, beledobjuk a fűszereket, az apróra vágott fokhagymát, cukrot és a sót. Pár perc után, amikor már gyöngyözi, mehet bele a cukkini. Három perc után lekapcsoljuk a gázt és tisztára mosott üvegekbe töltjük. Lezárjuk, majd fejre állítjuk az üvegeket. Öt perc után száraz dunsztba tesszük. Felbontás után hűtőben tároljuk.




Meggyes-mákos álom

A múlt hétvégén, egy Debrecen környéki cukrászdában süteményeztünk  Én egy szedres-mákos szeletet kértem, ami nagyon finom volt. A könnyű mákos piskótán két réteg tejszínes  krém és két réteg szeder zselé váltakozott. Nagyon ízlett, így nem volt kérdés, hogy itthoni körülmények között jó lenne reprodukálni. Mivel még nem érik a szeder, így meggyel készítettem. Diplomaosztóra vittük, nagy sikere volt, pillanatok alatt elfogyott.

A mákos piskótát liszt nélkül sütöttem, a többi rétegben pedig a cukrot helyettesíthetjük nyírfa cukorral.
Nagyon kiadós, ezért ha nem egy nagyobb alkalomra készítjük érdemes csak féladagot csinálni,kapcsos torta formában. Én állítható oldalú keretet használtam.





A sütemény, öt rétegből áll:
-mákos piskóta
-mákos mascarpone krém
-meggy szemek, vékony réteg zselével
-mascarpone krém
-meggyzselé
 
A mákos piskóta:
 kb.:25x35 cm

6 nagy tojás
20 dkg cukor vagy nyírfacukor
pár csepp vanília kivonat
csipet só
1,2 dl olaj, mák vagy napraforgó
20 dkg darált mák

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Egy sütőlemezre sütőpapírt teszünk és ráhelyezzük a keretet.
A tojásokat szét választjuk. A sárgákat elkezdjük verni, magas fokozaton, amikor kezd világosodni két részletbe belekeverjük a cukrot. Legalább 6-8 percig . Hozzáadjuk a vaníliát és a sót, lassabb fokozaton belecsurgatjuk vékony sugárban az olajat. A darált mákot, nagyon óvatosan gumilapáttal, beleforgatjuk. Közben a tojásfehérjékből kemény habot verünk, amikor már kész,akkor a mákos keverékbe forgatjuk két részletbe. Finoman, alulról-felfelé mozgatva a gumilapátot.
A sütőpapírra öntjük, jól elsimítjuk egyszer-kétszer a konyhapulthoz ütögetjük finoman.
Az előmelegített sütőben 20-25 perc alatt megsütjük.
Amikor elkészült a piskótánk, pár perc után lehúzzuk a papírt, majd hagyjuk teljesen kihűlni.


A mákos mascarpone réteg:

25 dkg mascarpone, szobahőmérsékletű
2 dl tejszín, 30 %-os,
15 dkg tejföl
15dkg porcukor vagy nyírfacukor
fél citrom leve
20 g porzseletin
3 ek. darált mák

A tejszínt 10-15 percre tegyük a mélyhűtőbe, így könnyebb felverni. A zselatint egy kis lábosba mérjük, összekeverjük 5 ek. vízzel, félretesszük. A tejfölt összekeverjük a cukorral, a citromlével és a darált mákkal. A tejszínt kemény habbá verjük, majd beleforgatjuk a tejfölös krémbe.A zselatint lassú tűzön felmelegítjük amikor feloldódott, teszünk hozzá 3-4 ek tejszínes krémet, majd a teljes mennyiséghez adjuk.
A keretet egy tálcára tesszük, beleigazítjuk a mákos piskótát, jó szorosan, hogy a krém és a zselé ne tudjon mellé folyni. Ráöntjük a mákos tejszínes krémet, eligazítjuk és betesszük a hűtőbe.

Meggyzselé:

3 dl meggylé
0,6 dl víz
5 ek. étkezési keményítő
8 g porzselatin
20-30 dkg magozott meggy vagy befőtt

A meggyzselét elkészíthetjük befőttből vagy friss meggyből is.

Befőttből: a zselatint egy kis lábasba mérjük és 3 ek.vizet öntönk rá, pár percig duzzadni hagyjuk. A meggylevet egy kis lábasban felforraljuk, a keményítőt elkeverjük a vízzel és  besűrítjük vele a meggylevet. Kb. öt percig hagyjuk  hűlni. A zselatint felmelegítjük, amikor már feloldódott, hozzáadjuk a langyosra hűlt meggyzseléhez
Friss meggyből: a magozott meggyet egy kanál cukorral és egy pici vízzel főzzük kb öt percig. Leszűrjük és innen már, úgy folytatjuk mintha befőttből készítenénk.
A krém tetejét a kirakjuk felezett meggy szemekből, jó szorosan hosszanti irányba, a sorok között hagyjunk helyet, hogy szépen lehessen szeletelni. Óvatosan bevonjuk a zselével. Mehet újra a hűtőbe.

A következő réteghez egy újabb adag tejszínes mascarpone krémet készítünk, csak most mák nélkül.
A tetejére, pedig egy újabb meggyzselét, csak most meggy szemek nélkül, simán bevonjuk  egy vékony réteg zselével.






2015. június 30., kedd

Levendulás panna cotta meggy zselével

A panna cotta egy Olaszországból származó puding. Az alap hozzávaló a jó minőségű, magas zsírtartalmú tejszín és tej. Éredemes előző nap elkészíteni, kiadagolva, így nem okoz gondot a gyors és esztétikus tálalás. Ízesíthetjük vaníliával, kardamonnal, levendulával vagy akár rózsaborssal is. Én most egy teáskanálnyi levendulával "dobtam" fel az alapreceptet, aki idegenkedik tőle nyugodtan helyettesítheti, mondjuk egy kis bourbon vaníliával. Egy nyári ebéd méltó lezárása ez a desszert.





Hozzávalók:

7,5 dl tejszín 30%-os
2,5 dl tej
4 ek.cukor
1 ek zselatin
1 tk. levendula virág

30 dkg magozott meggy
1 ek. cukor
1 dl víz
1 ek. étkezési keményítő

Elkészítés:

A pudinghoz, egy tálba összekeverjük a cukrot a zselatinnal. A tejet és a tejszínt egy kisebb vastagabb aljú lábasba mérjük és mérsékelt lángon főzzük. Amikor már langyosodik , öntünk egy keveset a zselatinos cukorhoz. Jól elkeverjük, majd visszaöntjük a lábosba. Állandó kevergetés mellett hagyjuk , hogy a cukor és a zselatin jól feloldódjon. Forralni nem kell!

2015. június 23., kedd

Coq au vin - Kakas vörösborban



A kakas vörösborban egy tipikus francia étel. A recept régiónként változik, ami biztos, hogy az egy-két éves házi szárnyast, hosszú órákon át,  borban párolják. Én a Julia Child féle receptet választottam.  A híres coq au vin-t. A leírástól két dologban tértem el, hogy kolozsvári szalonnával készítettem, így nem főztem meg a szalonnát, majd sütöttem aranybarnára. A másik, pedig, kihagytam a vajas rántást a végén.
Így is egy nagyon finom telt ízű szaftot kapunk. Amíg a kakasunk szép lassan puhul, addig elkészíthetjük a pirított gyöngyhagymát és gombát. Mindkettő remek kiegészítője , ennek a kissé bonyolult, de annál finomabb ételnek.










Hozzávalók:

1 házi kakas (2,5-3 kg-os)
5 ek olívaolaj
10 dkg kolozsvári szalonna
3 cl konyak (elhagyható)
3,5 dl száraz vörösbor
1 kis doboz paradicsompüré
3 gerezd fokhagyma
2 babérlevél
3 szál kakukkfű
6 dkg vaj
3 ek. liszt
1/2-1 liter szárnyas alaplé
1 csokor petrezselyem, apróra vágva

3 csomag gyöngyhagyma
2 ek. olívaolaj
só, bors

50 dkg csiperke gomba
2 ek. olívaolaj
1 ek. vaj
só, bors
1 ágacska kakukkfű


A  kakast feldaraboljuk, a combját, mellét és a szárnyakat sózzuk, borsozzuk. felhasználásig félretesszük a taréjjal és a kakasherékkel együtt.A többi részéből a szokásos módon húslevest főzünk,ezt használjuk majd alaplének.
A vörösboros kakashoz egy mélyebb serpenyőbe forrósítsuk fel az olívaolajat, dobjuk bele a felkockázott szalonnát, süssük ki, majd szedjük ki egy tányérra. Most pirítsuk meg a kakas darabokat, először a bőrös felével, majd átfordítva, szép aranybarnára. Inkább két részletben, hogy piruljanak, ne párolódjanak! Visszatehetjük a szalonnadarabokat, egyszer-kétszer erősebb hőfokon jól átforgatjuk a húst és szalonnát,beletesszük a taréjt és a heréket is, majd ráöntjük a konyakot.Óvatosan lángra lobbantjuk, hagyjuk, hogy az alkohol elpárologjon. Fél perc múlva rátesszük a fedőt, így a láng eloltódik. Felöntjük a vörösborral és annyi levessel, hogy ellepje. Most keverjük bele a paradicsompürét, hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát,a babérlevelet és a kakukkfüvet. Pár percig forraljuk, majd lefedve gyöngyöztetve főzzük tovább, amíg a hús meg nem puhul.A főzési idő nagyban függ a kakasunk életkorától. Ha kész vegyük ki a húsdarabokat, és a maradék levet forraljuk be kb. a felére. Egy másik edénybe szűrjük le a mártásunkat. Itt aki, szereti a sűrűbb szószt, készítse el a vajas rántást és rántsa be. Szerintem ez  nem szükséges, a szósz , így is kellő sűrűségű és intenzív ízű.Tegyük vissza a húsokat a mártásba, tálalásig tegyük félre.

A megtisztított gyöngyhagymákat  dobjuk egy-két percre forrásba lévő vízbe. Szűrjük le és azonnal tegyük hideg vízbe.Újra szűrjük le, majd papírtörlővel szárítsuk le róla a felesleges nedvességet.
Egy serpenyőbe 2 ek. olívaolajon  aranybarnára pirítjuk a hagymákat,  egy pici vizet öntünk alá. Sózzuk, borsozzuk majd lefedve készre pároljuk.

A gombákat egyformára daraboljuk, célszerű kisebb fejeket választani, így maradhat egyben vagy vágjuk ketté. Egy nagyobb serpenyőben melegítsük fel a vajat és az olívaolajat, ebben magas hőmérsékleten pirítsuk meg a gombát. sóval, borssal és egy kis kakukkfűvel fűszerezzük.

Egy tányérra teszünk a húsból , rá öntjük a mártást, köré rakjuk a gombát, hagymát,  meghintjük finomra vágott petrezselyemmel.
 Tálalhatjuk galuskával, főtt tésztával vagy autentikusan sütőben megpirított vajas pirítóssal.


2015. június 18., csütörtök

Sárgabarack dzsem málnával és áfonyával

 Ezt a dzsemet még tavaly főztem, de mivel többen kértétek a receptet, közzéteszem már most, mikor még nincs igazán érett sárgabarack. Nem tartozik az olcsó költségvetésű lekvárok közé tekintettel a málna és az áfonya húzósabb árára. Egy-két adagot, azonban érdemes főzni belőle!
 Egy kellemesen savanykás, különleges íz világú lekvár lesz a végeredmény, olyan mintha az egész nyarat üvegbe zárnánk. A bátrabbak megbolondíthatják egy-két evőkanál rózsavízzel is. Vigyázzunk a gyümölcsöket ne főzzük szét, ezért mindenképp használjunk valami zselésítőanyagot: pektint, 3:1 dzsemfixet vagy agar-agart.




Hozzávalók:



Hozzávalók (4 db. 3, 5dl üveghez):

1 kg érett sárgabarack
25 dkg áfonya
25 dkg málna
30-35 dkg cukor
3 púpos tk pektin vagy a mennyiségnek megfelelő 3:1 dzsemfix
1 tk. citromsav
1-2 ek. rózsavíz (elhagyható)

Elkészítés:



A gyümölcsöket alaposan megmossuk, hagyjuk kicsit leszáradni. A lekvár főzéshez használt fazékba beletesszük a felezett barackokat, amennyiben van köztük kicsit éretlen botmixerrel összedolgozzuk kicsit.
Ezután mehet bele az áfonya, a cukorral elkevert a pektin vagy dzsemfix és a citromsav. Nagy lángon főzzük, forrástól számítva kb. 10-15 percig. A málnát, csak az utolsó három percbe dobjuk bele.




Steril üvegekbe töltjük, lezárás után, 5 percre fejre állítjuk az üveget. A pektinnel készített dzsemet száraz dunsztba tesszük a dzsemfixes kihülés után mehet is a kamrapolcra.

Házi joghurt

 A debreceni piacon nagyon jó minőségű házi tejet lehet vásárolni. Minden reggel 9 órakor érkezik a hölgy a fiával fél óra alatt szétméri a reggel frissen lefejt tejet.Eleinte csak forraltam és úgy fogyasztottuk, most már joghurtot is rendszeresen készítek belőle.
 A joghurt kiváló élettani hatását mindenki ismeri. Regenerálja a bélflórát, fontos szerepe van az emésztésben az élőjoghurt kultúrának. Kalória tartalma alacsony, de kalcium, protein és B-12 vitamin tartalma  viszont magas. Környezetünkért is sokat teszünk, ha magunk készítjük, mert nem szennyezzük a sok műanyag pohárral .
 Nem kell hozzá más csak teljes tej, ha nem jutunk hozzá,akkor jó a bolti is, de legalább 3,6 % zsírtartalmú legyen . Egy kis pohár élőflórás natúr joghurt, ha szeretjük a görög joghurtot, akkor lehet az is. Én fél literes befőttes üvegeket használok. Két hétig hűtőszekrényben eltartható.Friss gyümölccsel vagy két kanál  házi lekvárral egy perc alatt megvan a gyümölcsös joghurtunk, használhatjuk salátákra, lecsepegtetve zöldfűszerekkel sós sajtkrémet készíthetünk belőle.





Hozzávalók:

1 liter teljes tej ( én 3 literből szoktam)
3 ek. natur joghurt

Elkészítés:

A tejet lábosba öntjük, lassan  melegítjük  kb. 86 fokosra. Egy kézi habverővel többször átkeverjük.
Amikor elérte a megfelelő hőmérsékletet, gyorsan visszahűtjük kb. 45 fokosra. Hideg vízbe állítjuk a lábost, most is többször átkeverjük. Hőmérő nélkül, az ujjunkkal tudjuk ellenőrizni a hőmérsékletet. Amikor beledugjuk, éppen kellemes legyen, ne legyen forró, se langyos. Egy tálba öntjük a joghurt kultúránkat, merünk hozzá a tejből két-három merőkanányit és alaposan összekeverjük. A beoltott tejet visszaöntjük a fazékba, elkeverjük. Tisztára mosott, steril üvegekbe merjük. száraz dunsztba tesszük, legalább 5-6 órára. Én hűtőtáskát használok a dunsztoláshoz. Télen mehet a radiátorra, vagy a sütőbe, amit 40 fokra melegítettünk. Alvasztás után a hűtőszekrénybe tároljuk.


2015. június 16., kedd

Minestrone-nyári zöldségleves

A minestrone egy olasz zöldségleves. Évszakonként és területenként mindig más kerül bele. Nyáron a könnyebb zöldségek, télen hüvelyesek. Most először próbáltam mángolddal, mert nem találtam spenótot a piacon. Nem okozott csalódást, legközelebb is kerül majd  levesbe. Figyeljünk, hogy a zöldségeket, semmiképpen se főzzük szét. Maradjanak roppanósak!




Hozzávalók:


3 ek. olívaolaj
1 fej vöröshagyma
1-2 babérlevél
1 szál sárgarépa
1 kisebb zeller
1 kisebb káposzta
1 közepes cukkini
20 dkg zöldbab
25 dkg mángold vagy spenót
6-8 levél bazsalikom
1 l. paradicsomlé 100%-os
5 dkg frissen reszelt parmezán
só, bors

Elkészítés:

 Az olívaolajon megfonnyasztjuk a kockára vágott hagymát, beledobjuk a babérlevelet, a karikára vágott sárgarépát és a kisebb csíkokra vágott zellert. Erős lángon jól átpirítjuk. Hozzáadjuk a csíkokra vágott káposztát és felöntjük kb. 1,5 liter vízzel. Sózzuk, frissen őrölt borsot tekerünk rá. 10-15 percig fedő alatt főzzük, majd beleöntjük a paradicsomlevet. Amikor újra felforr a levesünk mehet hozzá a két  ujjnyi darabokra vágott zöldbab, majd a cukkini , amit mérettől függően hosszába negyedbe,vagy félbe vágva felkarikázunk. Mehet bele 4-5 levél bazsalikom is. Amikor a zöldségek roppanósra főttek, elzárjuk a gázt . Ilyenkor kerül bele a csíkokra vágott mángold vagy spenót és a maradék bazsalikom.
Frissen reszelt parmezánnal tálaljuk.